Nelze nevzpomenout 65 let od letecké události , kdy nad naším Lhenickem byl Němci sestřelen americký bombardér – Malasův Literátor B-24-D-662 A „Black Magic“ s neblahými důsledky pro jeho desetičlennou posádku a pro některé naše persekvované občany za pomoc jejím letcům.
Po dlouhá léta byla tato událost zahalena rouškou nejasností a dohadů. Až po roce 1989 (po sametové revoluci) nastala možnost tuto „záhadu“ postupně odhalovat až k jejímu úplnému objasnění a to díky badatelům z plzeňského „SLETU“, lhenickému kronikáři, výpovědím tehdy ještě žijícím přímým účastníkům oné události na našem Lhenicku, možnostem nahlédnutí do amerických válečných leteckých archivů, které do té doby byly nepřístupné, hloubkovému zemnímu průzkumu v místě dopadu bombardéru na lhenické „Blážnici“ (prováděn plzeňským SLETEM 29.10.1999) a též i lhenickým návštěvám letců z „Black Magic“ (a to 2x palubním technikem, serž.M.Q.Vanderhoofem – 19.8.1999 a 6.6.2000; 1x navigátorem, por.H.L.Williamsem – 6.5.2000 a to i s rodinami).Jako mozaika byla tato „causa“ postupně skládána, upřesňována, doplňována, až se stala „rozluštěnou“ a zcela uzavřenou. Přestala býti záhadou…
O vývoji pátrání po stopách „black Magic“ jsme Vás v těchto létech v našem měsíčníku „Moje Lhenicko“ pravidelně informovali (zájemci mohou zpětně do nich nahlédnout na internetových stránkách našeho městyse – sekce úřad městyse, Lhenický zpravodaj, archiv… Byl vydán i bulletin „Literátor B-24-D „Black Magic“ nedoletěl a to ve dvojím vydání. ( autor Mgr. Jan Bumba ) Proto nyní přinášíme jen stručnou definitivní rekapitulaci oné události.)
Velitel, 1.pilot por.D.E.Malas; 2.pilot E.N.Brady; navigátor, por.E.L.Williams; bombometčík, por.Ch.H.Hawley; palubní mechanik, serž.M.Q.Vanderhoof; radio-operátor J.C.Hart; střelci – serž.J.G.Brinkman, serž.V.C.Dabek, serž.S.S.Schwartz, serž.R.Tropeano (zároveň radista).
Start do akce: 22.2.1944 – brzy ráno a to s ostatními 118 bombardéry z 47.bombardovacího wingu s ochranou 185 stíhacích letounů.
Dosažení cíle (Regensburgu): 22.2.1944 – v poledne - bombardovací úkol splněn.
Návrat na základnu: následně přes jihozápadní Čechy.
Napadení „Black Magic“ (Messerschmitty 110): poprvé u Nepomuku, „Black Magic“ poškozen, podruhé „smrtelně“ nad Smědečskem (němečtí stíhači z vídeňské základny využívají nechráněnost bombardérů americ.stíhačkami, způsobenou jejich výměnou z důvodu jejich kratšího doletu). Nejen „Black Magic“ , ale i další bombardéry na to tvrdě doplácejí. Američané mají veliké ztráty.
Výsadek posádky do našeho kraje: poškozený „Black Magic“ se stává neovladatelným, ztrácí výšku, proto velitel Malas vydává rozkaz k opuštění letounu. Problém nastává s těžce zraněným Brinkmanem v zadní střelecké věži. Za pomoci Vanderhoofa v poslední chvíli opouštějí spolu palubu, za nimi vyskakuje již jen velitel Malas.
Dopad „Black Magic“ na Bláznici: již opuštěný, neřiditelný bombardér, naštěstí pro Lhenické, zarývá se hluboko do země hned těsně pod městečkem a exploduje.
Výsadek dalších letců na Smědečsko a Chrobolsko: další z posádky – bombometčík, por.Havley, radiooperatér serž. Hart a střelec Schwarz dopadají na „Doubravu“ a i na jiná místa, ale i oni jsou zakrátko zadrženi četníky z Chrobol a prachatickým gestapem.
Důsledky konce „Black Magic“: po zadržení a ošetření v nemocnici vážně zraněných Brinkmana a Dabeka celá 10ti členná posádka putuje do různých zajateckých táborů, aby všichni útrapy v nich přežili a po válce se navrátili domů, do USA.
Ze všech našich, kteří prokazatelně americkým letcům pomohli, nejhůře dopadli Vadkovští. Za pomoc nepříteli byli zatčeni a poté vězněni do konce války: Jan Šandera a Marie Vondrušová, též i Václav Hamberger, který byl však posléze pro stáří propuštěn, právě tak, jako dlouhodobému žalářování byla nakonec ušetřena i Marie Šandová. Po válce byli za statečný čin vyznamenáni: Jan Šandera – nejvyšším občanským americkým vyznamenáním – „Medailí svobody“, Marie Vondrušová – vysokým vyznamenáním Svazu protifašistických bojovníků. Všichni jmenovaní již zemřeli.
Lidi dobré vůle z opačného konce světa náhodně spojila jedna válečná epizoda. Nezapomínejme jich! Navždy tak byl uzavřen příběh o statečném „Black Magic“.
Nám i generacím příštím bude tuto leteckou válečnou událost stále připomínat pamětní deska, vsazena v průčelí staré radnice (nyní knihovny) dne 5.5.2005, též knihy „Operace Argument“ – kapitola „Poslední let Black Magic“ (vydána v r.2004 u nás) a „Bezejmenní hrdinové“ (vydána po r.2000 v USA). Na vydání obou knih se podílel i lhenický kronikář Mgr. Jan Bumba.
Ve lhenické knihovně lze zapůjčit knihu „“Operace argument“ (podtitul: „Sestřelení amerických bombardérů u Horšovského Týna, Nepomuku a Lhenic v únoru 1944“), autoři“ Karel Foud, Jiří Kolouch, PhDr.Vladislav Krátký, Mgr.Jan Vladař; vydal: Karel Foud nákladem vlastním ve spolupráci s městem Nepomuk a Mikroregionem Nepomucko v r.2004.
Autor článku Mgr.Jan Bumba